Унікальний момент в історії: про те, як роботи захопили полонених та інші досягнення Оборонних сил.

Новина, яка вразила всіх: вперше в історії українські наземні дрони разом із повітряними одиницями здійснили атаки на російські позиції та навіть взяли в полон кількох солдатів. Російські військові, помітивши наближення чергового роботизованого апарату, просто здалися. Очевидно, що наземні роботизовані системи кардинально змінюють ситуацію на полі бою, але щоб полонених привели саме вони – це вже справжня фантастика.
Сили оборони не вперше роблять щось фантастичне. Дива почались з перших вдалих застосувань "Байрактарів", що розбивали ворожі колони на Київщині у березні 2022 року. Далі - потоплення флагмана ЧФ крейсера "Москва" у квітні та ще кількох ворожих суден. У жовтні запрацював застосунок єППО, через який пересічні громадяни могли сповіщати про помічені ворожі ракети, дрони, літаки, і яку експерти називали першою у світі системою мережевого ППО. А у травні 2023-го сталося перше в історії збиття гіперзвукового "Кінджалу" під час удару по Києву завдяки ЗРК Patriot.
Сучасні бойові дії характеризуються високим рівнем технологічності, швидкими змінами обстановки та нестачею певних засобів ураження, що змушує військові підрозділи шукати нестандартні рішення. Саме це часто стає основою для визначних подій в історії війни. Давайте згадаємо ще кілька причин для гордості нашими захисниками.
Нещодавно воїни Третьої окремої штурмової бригади здійснили знаковий дистанційний штурм, про що повідомила пресслужба підрозділу. Операцію, що проходила на Харківщині, реалізували без залучення піхоти та людських втрат, використовуючи наземні роботизовані комплекси, оснащені протитанковими мінами, а також класичні дрони-камікадзе. "Це перший у сучасній війні задокументований успішний штурм, виконаний виключно за допомогою безпілотних платформ", - з гордістю підкреслюють у Третій штурмовій.
FPV-дрони та НРК-камікадзе здійснили атаки на ворожі укріплення. Коли один із наземних роботів наблизився до зруйнованого бліндажа, окупанти, виявивши безвихідь, написали на шматку картону, що готові здаватися. Двоє з них, які дивом вижили під час штурму, були передані НРК своїм повітряним товаришам, які потім доставили їх до позицій 3 ОШБр, де вони потрапили в полон. Як повідомили в 3 ОШБр, суміжні підрозділи вже двічі намагалися захопити ці позиції, але завдяки роботам це вдалося зробити.
До слова, Третя окрема штурмова бригада відкрила власну школу для підготовки операторів наземних роботизованих комплексів (НРК).
А взагалі першу повністю роботизовану операцію без участі людей (теж на Харківщині) вдалося провести 13-й бригаді НГУ "Хартія" наприкінці 2024 року. Тоді було задіяно наземні роботизовані комплекси, дрони-камікадзе, мобільні турелі, різноманітні БПЛА. Мета операції полягала саме в тому, щоб перевірити в роботі якості роботів, ліквідувати перешкоди і загалом підготуватися до подальшого наступу. І цілком успішно - на новому плацдармі тоді закріпились.
ТАКІ БАГАТОГРАННІ МОРСЬКІ ДРОНИ
2 травня 2025 року наші вперше в історії поцілили два російські багатоцільові винищувачі Су-30 Flanker у Чорному морі за допомогою морських дронів, озброєних ракетами класу "повітря-повітря" (AIM-9 Sidewinder). "Це історичний момент", - коротко оцінив подію керівник ГУР Кирило Буданов. Бо два (усього участь брали три) безпілотники Magura V7 здійснили пуски по літаках і - безпомилково: збили два винищувачі вартістю по кілька десятків мільйонів доларів. Буданов лиш розсекретив, що Magura V7 є модифікованою версією відомого морського дрона Magura V5 і призначена саме для протиповітряної боротьби, без технічних подробиць. Та відомо, що ще торік ЗСУ почали оснащувати деякі безекіпажні катери авіаційними ракетами ближнього радіуса дії Р-73 (ще радянська розробка). Вони мають інфрачервону систему самонаведення і працюють за принципом "вистрілив -- забув". І ЗСУ вже повідомляли про збиття двох російських гелікоптерів Мі-8 з дрона Magura V5 у 2024 році.
Російські військові блогери знову висловлювали занепокоєння, що українські безекіпажні катери виходять на поверхню з метою спровокувати авіацію на дії "у відкритому полі", що робить її вразливою. Вони стверджують, що ця стратегія є безпрограшною: морські дрони можуть або вразити свою ціль, або атакувати літаки ракетами, що забезпечує Збройним силам України вигідний результат в будь-якому випадку. Отже, ситуація виглядає досить сприятливо.
Це стало першим випадком, коли безпілотники завдали удару по стратегічній авіації Російської Федерації, що перебувала на аеродромах, віддалених на тисячі кілометрів від фронтових позицій. Операція, успіх якої відзначив навіть Моссад, незабаром надихнула на реалізацію подібної стратегії в Ірані. Залишаючи свіжі враження, нагадуємо, що 1 червня 2025 року СБУ здійснила одночасний удар по п’яти аеродромах на російській території: "Оленья" в Мурманській області, "Біла" в Іркутській, "Дягілєво" в Рязанській, "Іваново" в Іванівській та "Українка" в Амурській області. Варто зазначити, що "Біла", яка знаходиться на відстані 4400 км від нашого кордону, стала першим об'єктом атаки в Сибіру. Російська сторона досі була впевнена, що їхні літаки під Іркутськом у повній безпеці.
Але десятки простих недорогих FPV-дронів, заздалегідь і завдяки хитромудрому плану завезені на ворожу територію, за командою вилетіли з вантажівок, якими підібралися ближче до аеродромів, і уразили, за даними СБУ, 41 літак.
Ці втрати оцінюються як знищення приблизно 34% стратегічної авіації Росії, що коштувало близько 7 мільярдів доларів. Австрійський військовий експерт Том Купер зазначив, що ураження торкнулися від 70% до 100% повністю боєздатних літаків Ту-95МС, а також близько 30% боєготового парку Ту-22М. Серед знищених, ймовірно, був і один із небагатьох літаків А-50, які використовуються для далекого радіолокаційного виявлення та управління, що є унікальними "літаючими радарами" вартістю від 300 до 500 мільйонів доларів кожен.
Американський військовий аналітик та відставний майор Збройних сил США Джон Спенсер зазначав, що "Павутина" заслуговує на своє місце в історії конфліктів не лише через завдані руйнування, а й завдяки тому, що вона символізує: перевагу розуму над фізичною силою, точність над хаосом і креативність у відповідь на екзистенційні загрози. "Світ постійно вчиться на війні, що триває в Україні, особливо у сфері використання безпілотників," — визнали учасники зустрічі міністрів оборони держав-членів НАТО, яка відбулася в Брюсселі.
МІНУС ДВІ "ЛЕТЮЧІ ДИСКИ"
До слова про А-50. Наші хлопці вперше збили один такий комплекс далекого радіолокаційного виявлення ще у січні 2024-го над Азовським морем. І то був перший в історії випадок знищення такого типу літака. За компанію пошкодили ще й Іл-22М11, російські ЗМІ потім повідомляли про падіння обох апаратів в Краснодарському краї. Переоцінити таке досягнення складно: А-50 - це повітряний командний пункт, що слугував для дальнього радіолокаційного виявлення, управління та наведення для ударів по Україні ракетами зі стратегічної авіації.
23 лютого відбулося значне досягнення: в результаті спільної операції Головного управління розвідки та Повітряних Сил ЗСУ був знищений ще один літак А-50У, модернізована версія літального апарата, призначеного для виявлення цілей та наведення ударів по Україні. Вартість цього літака становила приблизно 350 мільйонів доларів, і, згідно з інформацією Слідчого комітету РФ, загинув екіпаж, що складається з 10 осіб. "Вітаю окупантів з Днем захисника Вітчизни! Святкуйте вдома...", - зазначив тодішній командувач Військово-повітряних сил ЗСУ Микола Олещук у своєму Телеграм-каналі.
Згідно з певними оцінками, в Російській Федерації нараховувалося дев'ять літаків А-50 та чотири модернізовані версії - А-50У. Раніше, у лютому 2023 року, українські військові завдали серйозної шкоди цьому "літаючому радару" на аеродромі в Білорусі. Це призвело до того, що окупанти почали приховувати залишені літаки на віддалених аеродромах, які вони вважали безпечними від атак.
ЯК СУБМАРИНА ЛОВИЛА РАКЕТУ
У вересні 2023 року російський підводний човен "Ростов-на-Дону" стояв (ймовірно, ремонтувався) в доку Севастопольського морського заводу імені Орджонікідзе в тимчасово окупованому Криму. А Українські Сили оборони вперше в історії застосувала крилаті ракети для ураження підводного човна і - успішно. Тоді уразили щонайменше два російські кораблі! Багато аналітиків визнали, що операція - унікальна. Бо не маючи можливості діяти симетрично, боротися проти підводних човнів традиційно (за допомогою глибинних бомб, торпед, протичовнових ракет, для запуску яких потрібен флот, якого в нас нема), українські військові використали рідкісний шанс підловити їх в сухому доку.
Ось у чому суть. Авіація завжди становила загрозу для підводних човнів. Наприклад, у 1982 році під час війни за Фолклендські острови британські сили змогли вразити аргентинську субмарину "Санта Фе". Атакували її, коли вона була на поверхні, використовуючи глибинні бомби, торпеди з гелікоптерів, а на завершення — авіаційну керовану ракету. Для цього знадобилося багато зусиль, адже уразити підводний човен з повітря — це дуже складне завдання. Справжнім шансом на успіх є момент, коли субмарина спливає на поверхню, і саме цю рідкісну можливість вдалося використати нашим військовим. Хоча зазвичай для запуску спеціально модифікованих ракет "Калібр-ПЛ" підводні човни не піднімаються з глибин, що ускладнює їх виявлення. Проте цього разу все склалося вдало.
ТРЕБА ЩЕ ВУДКОЮ СПРОБУВАТИ
Щодня наші бійці на фронті роблять - кожен на свій лад - неймовірні речі. Можливо, про усі ці щоденні рутинні подвиги ми ніколи й не дізнаємося. А от про те, як Володимир, піхотинець 128 бригади "Дике поле", зловив російський FPV-дрон рибальською підсакою, вже відомо.
Це сталося нещодавно на передових позиціях, як повідомили в 128-й бригаді. Під час атаки російських військ на одне з сіл, боєць, який в мирному житті був меблярем, почув звук дрону і миттєво сховався за уламками стіни. Там він натрапив на рибальську підсаку. "Дрон зробив другий обліт. Я вистрибнув і зловив його у сітку! І він не вибухнув," – поділився враженнями Володимир.
Навряд хтось у історії воєн фіксував вже щось подібне. Ймовірно, бійцю дуже пощастило, що камікадзе не спрацював. Але випадок символічний. "Головне -- не панікувати. І не здаватися. Навіть із підсакою", - впевнений боєць бригади ТРо.