В шість разів більше дипфейків за рік: у Росії планують визнати штучні підробки обтяжуючою обставиною.
У Державній думі Росії було подано законопроєкт, що пропонує включити використання дипфейків до списку обтяжуючих обставин у кримінальному кодексі. Цю ініціативу обґрунтовують шестикратним збільшенням випадків використання штучного інтелекту для створення підробок за минулий рік. Водночас, Кремль уже протягом кількох років активно застосовує ці технології в агресії проти України.
У Державній думі Російської Федерації був зареєстрований законопроєкт, здатний суттєво вплинути на правове регулювання цифрового контенту в країні-агресорі. Як повідомляє UkrainianWall, посилаючись на Центр протидії дезінформації, цей законопроєкт пропонує включити використання дипфейків до переліку обтяжуючих обставин у кримінальному кодексі Росії. Ініціаторами документа стали депутати від фракції "Єдина Росія", а наразі законопроєкт розглядається на стадії попереднього аналізу в профільному комітеті Державної думи, що займається питаннями безпеки та боротьбою з корупцією.
Ініціатива має на меті доповнити статтю 63 Кримінального кодексу РФ, що містить список обставин, які можуть ускладнити покарання. Мова йде про контент, створений за допомогою штучного інтелекту, який наслідує голос, обличчя або дії реальних осіб без їхньої згоди. У разі прийняття цього законопроєкту, виготовлення та розповсюдження таких фальшивок призведе до автоматичного посилення покарання за будь-які злочини, в яких вони використовуються як засіб — від шахрайства до вимагання та дискредитації.
Чому обрано саме цей момент?
Автори ініціативи аргументують необхідність жорсткіших заходів стрімким зростанням ІТ-злочинності. За даними мвс рф, оприлюдненими в пояснювальній записці до законопроєкту, кількість злочинів із використанням технологій дипфейків зросла майже вшестеро протягом останнього року. Депутати держдуми називають ситуацію загрозливою та вимагають негайного законодавчого реагування, однак експерти Центру протидії дезінформації вказують на відверто вибірковий характер такої стурбованості.
Замість цього, Кремль роками використовує технології дипфейків як засіб ведення гібридної війни проти України. У березні 2022 року російські хакери створили і поширили підроблене відео з президентом Володимиром Зеленським, в якому він нібито закликав українських військових скласти зброю. Цю маніпуляцію швидко викрили через погану якість монтажу та неприродну міміку. Літом того ж року з’явився дипфейк із колишнім головнокомандувачем ЗСУ Валерієм Залужним, який нібито закликав до повалення влади в Києві. Також були зафіксовані фальшиві аудіозаписи з голосами українських командирів, які віддавали неправдиві накази на полі бою, а також підроблені відеодзвінки від імені мера Києва Віталія Кличка до європейських політиків.
Пропагандистські організації та спецслужби Росії щоденно застосовують штучний інтелект у якості інструменту для підриву стабільності інших держав. Це включає в себе створення фальшивих відеоматеріалів за участю українських чиновників та великомасштабні кампанії, які мають на меті дискредитацію міжнародної підтримки України. Згідно з інформацією, наданою Службою безпеки України, у 2025 році було зафіксовано більше тридцяти випадків використання дипфейків для інформаційних атак на українські державні установи. Міжнародні партнери, зокрема в рамках проєкту EUvsDisinfo, неодноразово документували подібні інциденти у своїх річних звітах, підкреслюючи систематичний характер російських інформаційних кампаній.
Одержання монопольного контролю над цифровими засобами.
На думку експертів Центру протидії дезінформації, справжня мета даного законопроєкту полягає не в боротьбі зі злочинністю, а в бажанні Кремля отримати монопольний контроль над цифровими інструментами в країні. Влада відчуває сильний страх, що технології дипфейків можуть бути використані проти неї, оскільки через санкційну ізоляцію Росія не має достатніх ресурсів для виявлення та блокування якісних підробок. Тому будь-яке неконтрольоване використання штучного інтелекту всередині країни розглядається Кремлем як серйозна загроза для режиму.
У разі ухвалення законопроєкту використання дипфейків стане обтяжуючою обставиною, що дозволить судам призначати покарання, ближче до верхньої межі санкції відповідної статті. За шахрайство в особливо великих розмірах це може означати до 10 років позбавлення волі, за вимагання -- до 15 років, а за публічне поширення завідомо неправдивої інформації -- до 5 років ув'язнення. Водночас спецслужби рф, які використовують ті самі технології в гібридній війні проти України, де-факто залишаються поза дією цього закону, що лише підтверджує його суто репресивну спрямованість усередині країни.
Показово, що законопроєкт з'явився на тлі зростання внутрішньої напруги в росії: кремль прагне зберегти монополію на дезінформацію, і те, що дозволено спецслужбам за кордоном, має бути кримінально караним для всіх інших усередині країни. Цей підхід ідеально вписується в логіку путінського режиму, де будь-який інструмент контролю над інформацією має належати винятково державі.
У той час як російська пропаганда активно продукує дезінформацію про Україну у величезних обсягах, простим громадянам РФ загрожують реальні тюремні терміни за застосування тих же технологій. Подвійні стандарти кремлівської влади стають все більш очевидними, а новий законопроект лише закріпить цю асиметрію на юридичному рівні. Насправді, мова йде про легалізацію державної монополії на обман — з усіма репресивними наслідками для тих, хто наважиться змагатися з державою в цій сфері.
Раніше UkrainianWall повідомляв: восени понад 500 тисяч осіб -- Росія планує масову мобілізацію, заявив керівник ЦПД Коваленко.
Раніше ми зазначали: Росія привласнює Івана Козловського, а пропаганда РФ намагається стерти українське походження цього тенора.