Оперативні новини Києва

Смерть керівництва Міністерства внутрішніх справ: слідство вважає винними чиновників Державної служби з надзвичайних ситуацій.

18 січня 2023 року в Броварах, що знаходяться в Київській області, стався трагічний інцидент — зазнав аварії гелікоптер Державної служби України з надзвичайних ситуацій. На борту повітряного судна перебували міністр внутрішніх справ Денис Монастирський, його перший заступник Євгеній Єнін, державний секретар МВС Юрій Лубкович, а також члени екіпажу.

Літальний апарат зазнав аварії неподалік житлових будівель і дитячого садка. У результаті цієї трагедії загинуло 14 осіб, серед яких одна дитина. Десять жертв - це члени команди, які перебували в гелікоптері, а ще чотири, включно з дитиною, були відвідувачами садочка. Крім того, десятки людей отримали поранення. Смерть глави Міністерства внутрішніх справ та його колег виявилася тяжким ударом для всього народу.

У той же день Служба безпеки України ініціювала кримінальне провадження у зв'язку з інцидентом, пов'язаним із падінням гелікоптера. Правоохоронні органи швидко повідомили, що вивчають різні версії того, що сталося.

Гелікоптер ЕС-225 з бортовим номером 54, що зазнав аварії, належав Державній службі з надзвичайних ситуацій і активно використовувався для перевезення особового складу. Відомство підкреслювало, що екіпаж мав значний досвід і був підготовлений до виконання завдань в умовах, які вимагали особливої майстерності. Проте з часом розслідування виявило ряд критичних порушень, які стали вирішальними у цій справі.

Після трагедії у Броварах у суспільстві з'явилося чимало конспірологічних версій. Особливу увагу привернули дані з "чорної скриньки" гелікоптера. У документальному фільмі каналу "2+2" 2025 року "ДБР. Резонансні розслідування" повідомлялося: за кілька секунд до зіткнення на записі було чутно звук, схожий на постріл.

Для верифікації цієї версії спеціалісти здійснили незвичайний експеримент, відтворивши звуки пострілів з різних типів зброї прямо на борту літака. Як зазначив керівник лабораторії дослідження цифрових доказів КНДІСЕ Євген Тимко, за багато років своєї практики йому вперше випала нагода аналізувати подібну гіпотезу.

Внаслідок проведених досліджень спеціалісти підтвердили, що звук не був пов’язаний із випуском кулі.

Найімовірніше, він виник через удар руки пілота об мікрофон гарнітури під час різкої зміни траєкторії польоту, зазначається в висновках.

Ключовою ж причиною катастрофи слідство назвало вкрай несприятливі погодні умови. Як з'ясувалося, під час підготовки до польоту командиру екіпажу не надали повної метеорологічної інформації за маршрутом, зокрема щодо складної обстановки над Броварами. Екіпаж не мав відповідних допусків і сертифікатів для польотів у таких умовах.

Через низьку видимість вертоліт був змушений літати на дуже низькій висоті, навіть нижче рівня будівель. Коли пілот помітив перешкоду, він різко змінив курс, втративши при цьому відчуття простору, що призвело до зіткнення з землею, як зазначено в аналітичному матеріалі видання Фокус.

3 серпня 2023 року п'ятьом посадовцям ДСНС повідомили про підозру. Слідство встановило, що гелікоптер, залучений до перевезення делегації МВС, перебував на бойовому чергуванні й не мав дозволів на такі польоти. Попри ризики, виліт не скасували. Як зазначали слідчі, пілот, імовірно, не наважився відмовити міністру.

До розслідування залучали й іноземних експертів, зокрема представників французької компанії -- виробника вертольота. У листопаді 2023 року ДБР завершило слідство, а в серпні 2024-го справу передали до Печерського райсуду Києва. П'ятьох посадовців ДСНС обвинувачують у порушенні правил безпеки польотів. Санкція статей передбачає до 10 років позбавлення волі.

Читайте також