Зберегти житловий комфорт: вартість оренди нерухомості в Україні зростає.
В Україні спостерігається швидке зростання цін на оренду житла, причому попит істотно перевищує пропозицію. УНІАН провів аналіз змін цін на орендовані квартири в різних областях країни, а також визначив, де оренда житла є найдорожчою.
Оксана і Сергій - подружжя, яке переїхало з Донеччини і тепер мешкає на Київщині, орендуючи однокімнатну квартиру в одному з міст-супутників столиці. Житло вони отримали від знайомих свого сина, який живе в цьому районі, тому вартість оренди з усіма зручностями залишалася доступною - всього 6000 гривень на місяць протягом останніх двох років.
"Цього місяця орендодавці підвищили вартість на тисячу гривень. Проте, навіть з цим коригуванням, ціна залишається досить прийнятною для такого типу житла – на сьогоднішній день оренда однокімнатної квартири в нашому будинку починається з 9000 гривень, тож ми в перевазі. До того ж, нам дозволили жити з котом, а знайти квартиру, де можна тримати тварину, зараз досить важко," – розповіла співрозмовниця в інтерв'ю УНІАН.
Через повномасштабну війну попит на оренду житла в Україні залишається високим. Потік переселенців не зупиняється, адже багато міст у прифронтовій зоні страждають від регулярних обстрілів. Люди збирають валізи та роблять цей крок у невідомість - наважуються на переїзд до більш безпечних регіонів, подалі від сусідів-терористів.
Реалії, у яких вимушені жити українці, диктують свої специфічні умови при виборі житла: окрім віддаленості регіону від місць ведення активних бойових дій, орендарі звертають увагу на висотність квартири, наявність газової плити та резервного живлення у будинку на випадок відключення світла, а в деяких містах навіть з'явилося поняття "шахедна" чи "не шахедна" сторона.
Експерти проєкту ЛУН з нерухомості вказують на те, що ринок оренди житла під час війни є вкрай складним і динамічним, оскільки він безпосередньо реагує на всі події, що відбуваються в країні. Наприклад, на початку великої війни аналітики помітили, що активність у пошуку оренди значно зменшувалась протягом кількох днів після масштабних обстрілів столиці.
Згодом усі адаптувалися, і обстріли перестали суттєво впливати на попит. Однак безпекові аспекти залишаються вирішальними під час вибору житла. Квартири, які обладнані сховищем, мають постачання електрики, води та газу, а також розташовані на відстані від важливих об'єктів інфраструктури, з працюючими ліфтами під час відключень, отримують значні переваги на ринку і можуть орендуватись за вищими цінами, - зазначили в ЛУН у коментарі для УНІАН.
Аналітики "OLX Нерухомість" зазначили, що військові конфлікти та проблеми з електропостачанням мають суттєвий вплив на економічну ситуацію в державі, включаючи ринок оренди житла.
"Відключення світла сприяють зростанню попиту на житло, оснащене автономними джерелами енергії (наприклад, генераторами або сонячними панелями). Водночас, здебільшого, це стосується приватних будинків, де є можливість розмістити автономні джерела світла. Таке житло відноситься до дорожчого цінового сегмента, а тому не впливає на загальну картину попиту", - зауважили фахівці в коментарі УНІАН.
В поточних економічних умовах, коли в країні зростає інфляція і дорожчають різноманітні товари та послуги, оренда житла не є винятком.
На думку експертів ЛУН, коливання вартості оренди житла в Україні в умовах війни обумовлені рядом чинників. До них відносяться рівень безпеки, економічні умови, зміни в демографічній ситуації, пошкодження нерухомості, а також адаптація ринку до нових реалій.
"Різні території можуть по-різному реагувати на ці зміни, що створює унікальні виклики для ринку нерухомості в Україні. Одним із ключових факторів є географічна відстань до зон бойових дій. У регіонах, що вважаються відносно безпечними або розташованими далі від лінії фронту, спостерігається підвищений попит на житло. Це, в свою чергу, призводить до значного зростання цін на оренду в таких містах, зокрема через наплив внутрішньо переміщених осіб", - зазначили в компанії.
Одночасно, у Харкові, Херсоні та Сумах ціни на оренду продовжують бути досить низькими.
Аналітики зазначили, що в Києві середній термін здачі квартири становить приблизно 5 днів. Однак найбільш затребувані пропозиції можуть зникати навіть за добу, що свідчить про надзвичайно високий попит на оренду житла в столиці.
"Для прикладу, ще в січні 2024 року цей показник складав 11 днів", - додали у прес-службі ЛУН.
Згідно з інформацією, наданою Державною службою статистики, з початку року середня вартість оренди однокімнатних квартир в Україні піднялася на 8,2%. Так, ціна зросла з 6605 гривень у грудні 2023 року до 7148 гривень у жовтні цього року.
При цьому найбільше доведеться викласти за оренду на заході України: лідерами за вартістю є Закарпатська область з середньою ціною оренди "однушки" у 11 822 грн та Львівська (10 659 грн). У п'ятірку регіонів з найдорожчою орендою за версією Держстату також входять Рівненська область (9 891 грн), місто Київ (9 580 грн) та Хмельницька область (9 294 грн).
З початку року найбільш істотно підвищилися ціни на оренду квартир у Рівненській області, що зросли на 37,4% у період з жовтня до грудня 2023 року. Значні зміни також відбулися у Волинській (+33,8%) та Кіровоградській (+30,1%) областях.
У кінці списку, очікувано, знаходяться прифронтові регіони, які потерпають від постійних обстрілів, і середня вартість оренди однокімнатної квартири там найменша - це Херсонська (2 928 грн), Миколаївська (3 627 грн), Сумська (3 700 грн), Запорізька (3 720 грн) та Харківська (3 877 грн) області. Проте при цьому у Сумській області середня вартість оренди з початку року зросла на 23%.
Згідно з інформацією аналітиків "OLX Нерухомість", місяці серпень і вересень зазвичай відзначаються активізацією на ринку оренди житла в Україні. Це явище зумовлене сезонним переселенням студентів, працівників та інших груп населення.
"Однак, на відміну від попередніх років, ми не спостерігаємо зниження попиту у жовтні 2023 року, як це було до 2022 року. Це можна пояснити активними бойовими діями та обстрілами міст, які змушують українців шукати більш безпечні місця для проживання. Порівнюючи дані жовтня 2024 року з аналогічним періодом минулого року, ми бачимо, що медіанні ціни на довгострокову оренду квартир в Україні в середньому зросли на 25%", - повідомили в прес-службі OLX, згідно з інформацією УНІАН.
Вказується, що ціна варіюється в залежності від регіону, і в тих областях, які зазнають постійних обстрілів (наприклад, Харків або Суми), вартість або зменшилась, або залишилась на колишньому рівні.
В Києві, за даними OLX, відбувся ріст медіанних цін на 35%, Одесі - на 29%, Львові - на 9,5%. У Львові, варто зазначити, найбільше зростання цін було у 2022 році, тому зараз немає такого великого збільшення в порівнянні з Києвом і Одесою. Найбільше вартість зростає на одно- та двокімнатні квартири, на які спостерігається підвищений попит.
"Важливо, що кількість пропозицій житла скорочується (-12%), а кількість відгуків зростає (+14,8%), що своєю чергою сприяє зростанню цін", - зауважили у компанії.
Попри війну, що триває, українці продовжують відпочивати у Карпатах - найпопулярнішому зимовому курорті. Окрім цивільних громадян у відпустках, туди приїжджають на відпочинок чи реабілітацію українські захисники. Також нерідко на відпочинок привозять дітей-переселенців.
За даними "OLX Нерухомість", цього року (станом на початок листопада) ціни на оренду житла у цьому регіоні дещо зросли, але вартість залежить від конкретної локації.
Найдорожча подобова оренда традиційно в Буковелі. Так, у селі Поляниця будинок можна подобово орендувати за 4 750 грн, що на 19% більше за показник минулого року.
Наступним населеним пунктом є Татарів, де вартість оренди будинку становить 3 200 грн на день, що на 7% вище, ніж роком раніше. А в сусідніх Микуличинах середня ціна за добу оренди будинку залишається на рівні 2 500 грн, без змін у порівнянні з минулим роком.
"Проживання у житловому комплексі в Яремче коштуватиме 1800 грн, що на 10% менше, ніж у минулому році. Останнім часом у місті активно зводять нові багатоквартирні комплекси. Оренда квартири, на відміну від житла в будинку, буде вищою – в середньому 2400 грн за добу", - повідомили фахівці OLX.
У популярному серед туристів селищі Ворохта будинок можна орендувати за 1 800 грн, тут ціни за рік зросли на 20%. У Яблуниці ціна за рік не змінилась і складає 1 500 грн за добу оренди.
У Львівській області особливо популярні Славське та Сколе. Вартість оренди житла в Сколе становить 2 250 грн, що на 12,5% більше, ніж раніше, тоді як у Славському ціни досягли 2 000 грн, що свідчить про підвищення на 10%.
"Якщо ви розглядаєте можливість зупинки в готелі або на базі відпочинку, то тут ви знайдете більш вигідні ціни. Наприклад, в Яремче вартість номера становить 800 грн, у Славському - 1 100 грн, а в Микуличинах та Ворохті - всього 600 грн", - повідомили в OLX.
Експерти відзначили, що оренда житла в карпатських будинках продовжує залишатися найвитратнішим варіантом для відпочинку, з середнім зростанням цін на 10-15% за рік. Натомість, проживання в готелях та на базах відпочинку обійдеться дешевше. Важливо також пам’ятати, що з настанням високого туристичного сезону (який у Карпатах триває в останні тижні грудня та на початку січня) ціни можуть суттєво зрости.
Експерти зазначають, що в Україні спостерігається значний попит на орендне житло, який істотно перевищує його пропозицію. Ця ситуація, в поєднанні зі зростанням цін на інші послуги та товари, впливає на вартість оренди житла.
Найскладніше в цій ситуації доводиться внутрішнім переселенцям. Влада пообіцяла ввести субсидії на оренду житла, які будуть компенсувати частину витрат на оренду для тих, хто має недостатній дохід. Проте, щоб скористатися цими субсидіями, орендодавці повинні легально здавати свої квартири та сплачувати податки, що є досить рідкісним явищем. Тому ефективність цієї ініціативи залишається під питанням.